Milan Kňažko naspieval pieseň ironizujúcu šoubiznis i politiku

11. februára 2020 | Rozhovory

Aktuality.sk
Milan Kňažko na  Krištáľovom krídle

Milan Kňažko sa na galavečeri Krištáľové krídlo predstavil v polohe, v ktorej ho nepoznáme. Spieval.

Elektronické bíty, tmavé pódium a reflektor upriamený na spievajúceho Milana Kňažka.

Na galavečeri udeľovania cien Krištáľové krídlo sa herecká legenda a jedna z najdôležitejších osobností Nežnej revolúcie Milan Kňažko predstavil v pre neho netradičnej polohe – zaspieval pieseň.

Skladba z pera slovenského hudobníka a textára Mariána Zimu s názvom „Potlesk v stoji“ zaznela na galavečeri v Sále baletu a opery Slovenského národného divadla v premiére. Marián Zima nevybral speváka piesne s textom kritizujúcim šoubiznis a politickým podtónom náhodne.

„Milan ako vynikajúci herec má v sebe aj tento druh cohenovského interpretačného talentu, o ktorom ani sám možno úplne nevie. Je obdivuhodné, že sa nebál ísť do žánru a zvuku, s akým by ho nikto nespájal. Naviac, text ako je v skladbe Potlesk v stoji môže spievať len osobnosť, ktorá si to môže umelecky i ľudsky dovoliť,“ konštatuje autor elektronicko-ambientnej skladby, na ktorej spolupracovali aj renomovaní hudobníci ako Oskar Rózsa či Peter Preložník.

Marian Zima na  Krištáľovom krídle

Marián Zima má za sebou v rámci Projektu Story úspešné spolupráce s Petrom Lipom, či Pavlom Hammelom. Tie sa však niesli predovšetkým v klasickom rockovom a bluesovom zvuku. V prípade skladby „Potlesk v stoji“ ide o úplne iný žáner.

No ako to okomentoval aj Milan Kňažko, na novinky nikdy nie je neskoro: „Ak sa človek chce stať spevákom, mal by už v sedemdesiatich štyroch rokoch začať.“

Hlavní aktéri neobvyklého hudobného počinu, Marian Zima a Milan Kňažko, priblížili detaily zo zákulisia vzniku piesne.

Čo vás viedlo k tomu, že ste prijali ponuku naspievať pieseň Potlesk v stoji?

Milan Kňažko: Pesnička sa mi páčila a Marián ma presvedčil, že ju mám spievať.

Marian, prečo ste chceli aby ju spieval práve Milan Kňažko?

Marian Zima: Pretože takýto text, ktorý nie je práve lichotivý k publiku, si nemôže dovoliť spievať niekto, kto sa trasie za slávou.

Okrem toho, v jeho podaní to zrazu prestalo byť len o šoubiznise, ale napríklad aj o vzťahu davu a politického lídra, o ich vzájomnom ovplyvňovaní sa, a to sa mi zdalo fascinujúce. Spomínal som už jeho interpretačný dar, a aj ten ma ako autora lákalo vyskúšať.

Milan Kňažko na  Krištáľovom krídle

Čo pre vás znamená text piesne?

MK: Potlesk v stoji je možno najvyšším prejavom uznania. Uznania vysokej úrovne prejavu. Niekedy sme svedkami, že potlesk v stoji sa snaží zvýšiť nízku úroveň prejavu. To sa mu nemôže podariť, ale „úspešne“ devalvuje samotný akt.

MZ: Kedysi potlesk v stoji znamenal niečo mimoriadne, niečo, čo sa odohralo raz za desaťročie a tak sa na to aj spomínalo. Dnes je to bežná reakcia na priemernosť – a súhlasia s tým obe strany.

Potlesk v stoji je elektronicko-ambientná skladba a ako speváka vás veľmi nepoznáme – bolo pre vás výzvou prijať ponuku na jej naspievanie?

MK: Je to najťažšia pesnička zo všetkých, ktoré som doteraz naspieval. A bolo ich už najmenej päť!

Čo pre vás znamená, že skladba bola uvedená práve na Krištáľovom krídle?

MK: Navrhol to Marián a ja som súhlasil.

MZ: Myslím, že nie je na škodu prepašovať trochu alternatívy medzi establishment. (smiech)

Skladby Story okrem Milana Kňažka naspievali aj speváci ako Peter Lipa, či nedávno Pavol Hammel. V čom bol medzi nimi rozdiel?

MZ: Rozdiel bol v tom, že Milan nie je spevák a nemá to sebavedomie ostrieľaného interpreta, že „jasné, toto dám“.

Počas príprav som si uvedomil, že od neho chcem z hľadiska nástupov a rátania ohromne zložité veci. Ale vyrovnal sa s tým hrdinsky.

Inak to bolo so všetkými spomínanými pánmi o tom istom – ako vdýchnuť dušu do slov. A to všetci z nich dokážu.

Foto: René Miko
Zverejnené na aktuality.sk