Doteraz a do budúcnosti

8. mája 2023 | Recenzie

V sobotu 22. apríla 2023 sa v Bratislave v Kafé bare Rómerovho domu uskutočnili niektoré hudobné podujatia pri príležitosti Record Store Day – globálneho sviatku, oslavujúceho kultúru nakupovania hudby na fyzických nosičoch v kamenných obchodoch. V jeho rámci bol predstavený nový album projektu Story s názvom Doteraz. Vyšiel ako 180-gramová vinylová platňa s gatefoldovým otváracím obalom s textami, v limitovanom náklade 300 ks.

Názov albumu napovedá, že obsahuje to najlepšie z doterajšej produkcie projektu Story: hlboko osobnú bluesovú baladu, nedávno odpremiérovanú v Slovenskom národnom divadle, Keď sa nikto nedíva (feat. Pavol Hammel), elektronicko-ambientnú skladbu s mierne provokujúcim posolstvom Potlesk v stoji (feat. Milan Kňažko), bluesrockovú kritiku slovenskej politickej situácie Z knihy receptov (feat. Peter „Punto“ Remiš), hlbokomyseľnú rockovú baladu Kontinuum (feat. Martin Máček), elektronicko-pesničkársku Pesničku o tom, ako to v skutočnosti je (feat. Zuzana Homolová) a talking blues Bojím sa nočných zvonení (feat. Peter Lipa). To však nie je všetko: na albume sa nachádzajú aj dve úplne nové skladby, doposiaľ nevydané na hudobných nosičoch. Otvára ho duchaplne žartovná bluesovka Anjel strážnik (feat. Peter Lipa), ktorá sa už hrá v slovenských rádiách a môže sa pochváliť vtipným a hravým videoklipom, a bodku za albumom symbolicky dáva takmer sedemminútová balada, inšpirovaná viacerými hudobnými žánrami, Rodné mesto. Prináša pravú bluesovú náladu, ktorú podčiarkuje nostalgicko-mrazivý text. Ten, ako aj hudba tejto pesničky, je dielom Mariana Zimu, duchovného otca projektu Story. Ako sme si už pri tomto projekte zvykli, nahrávania Rodného mesta sa zhostili majstri svojho remesla: Milan Kňažko – spev, René Lacko – elektrická gitara, Marian Zima – basová gitara, Pavel Morochovič – klávesy, Nikola Bankov – saxofón a Vladislav Leškovský – bicie nástroje.

Projekt Story, pochvalne ohodnotený kritikmi na Slovensku i v Čechách, už od svojho vzniku tvorí pesničky s rozmanitou netuctovou hudbou a kvalitnými textami, dotýkajúcimi sa často existenciálnych tém. Na to si prizýva výborných spevákov i hudobníkov, za všetkých spomeňme ešte napríklad Oskara Rózsu, Ondreja Jurašiho či Petra Preložníka. Marian Zima skromne hovorí: „Ja robím také malé ,storiesʻ.“ Je to však dobre premyslená stratégia. „Áno, to všetko má svoju vnútornú logiku,“ vysvetľuje. „Aj font písacieho stroja, ktorý používam na obaloch [hudobných nosičov] atď.“ „Stories“ prinášajú ovocie, veď rozprávanie príbehov je od nepamäti životne dôležitou súčasťou ľudskej kultúry.

Album Doteraz je pestrý nielen hudobne a textovo, ale aj dizajnovo: obal i stred samotnej LP platne (práca Matyasa Brycha) zdobia zábery z videoklipov – vkusné a dynamické fotografie spevákov a hudobníkov, zúčastnených v projekte Story. Pripomínajú tak jeho dobrodružnú tvorivú cestu, ktorá sa začala vznikom prvého singla Bojím sa nočných zvonení na jeseň v roku 2017.

Po CD albume Potlesk v stoji, vydanom v júni 2021, projekt Story tohto roku zožal jarnú úrodu v podobe „vinyl only“ albumu Doteraz. Sú na ňom zmapované najdôležitejšie doterajšie míľniky existencie projektu a ja si myslím, že aj do budúcnosti sa je na čo tešiť. Odvšadiaľ počúvam, že budúcnosť patrí umelej inteligencii, no pevne verím, že projekt Story bude naďalej obohacovať slovenskú hudobnú scénu poctivými autorskými pesničkami, z ktorých sa nevytratí vlastný názor, poetická hĺbka a predovšetkým ľudskosť.

Autor: Ružena Šípková
Zverejnené na slovakblues.sk